Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Kanyon AVM’de

16/05/2019 Paylaş:   

Kuruluşunun 150. yılını pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay, bir çok sanatçı ve ünlü isim tarafından tasarlanan 150. yıla özel Hilal-i Ahmer Koleksiyonu’nu 14-28 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kanyon’da sergiliyor.
 
Köklü tarihiyle dünyanın en büyük insani yardım örgütlenmelerinden biri olan Türk Kızılay, İstanbul’da farklı ve özel bir sergiyle 150. yılını kutluyor. Türk Kızılay’ın kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, farklı disiplinlerden sanatçılar, ünlüler, öğrenciler ve hayalini yansıtmak isteyen kişilerin tasarladığı “Hilal-i Ahmer Koleksiyonu”, Sabah, Günaydın ve Şamdan Plus'ın da desteğiyle İstanbul Kanyon AVM’de ziyarete açıldı.
 
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın ev sahipliğinde koleksiyona destek veren sanatçılar,  katılımcı firmalar ile bazı ünlü davetlilerin katıldığı açılışa ziyaretçiler de yoğun ilgi gösterdi. Açılışa, sanatçı-ressam İsmail Acar ile Petek Ertüre, Tuğba Özerk, Ayşe Kucuroğlu, Gizem Özdilli gibi ünlüler de katıldı.
 
“Estetik bir işaret koymak istedik”
 
Etkinliğin ve koleksiyonun çok beğenildiğini, Avrupa'da da sergi çalışmaları yapılabileceğini söyleyen Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “150. Yılımızı kutluyoruz. Bu bir buçuk asırlık kilometre taşına estetik bir işaret de koymak istedik. Sanat eserlerimiz sizlerin görüşünden, vizyonundan çıkan kilometre taşları olarak bundan sonraki yüzyıllara da kalacak. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu sanat eserlerini Kızılay’a bağışladınız. Aynı zamanda bu sanat eserlerinden bir gelir elde ettik. Bu kaynakla ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyoruz. Böylece çok fazla fayda elde ettik. Sanat insan için yapılır. İnsan ıstırabını dindiremedikten sonra ne anlamı var? Siz değerli sanatçılarımız, eserleriniz ile insanın derdini anlatmak, şifa olmak, umut vermek sizlerin mesleği. Bir kez daha Türk Kızılay olarak sizlere teşekkür ediyorum. Avrupalı dostlarımız da bu sergimizi çok beğendiler. Cenevre ve Brüksel’de de bu sergileri açmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
"Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu" ile insani yardım ve sosyal sorumluluk konularında toplumdaki duyarlılığın artması hedefleniyor. Koleksiyondaki eserlerin satışından elde edilen gelir Türk Kızılay’ın insani yardım projelerinde kullanılacak.