Kızılay Gençliği Srebrenitsa Katliamını Unutmadı

12/07/2019 Paylaş:   

Srebrenitsa’da 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği soykırımın kurbanlarını anmak ve yaşananları unutturmamak için düzenlenen barış yürüyüşüne Türk Kızılay Gençliği de katılarak anma etkinliklerine destek oldu. Resmi temaslar için Bosna Hersek’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelme fırsatı bulan Kızılaycılar, Cumhurbaşkanına bölgede gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
 
Bosna Hersek'te her yıl düzenlenen Srebrenitsa katliamı anma etkinlikleri, bu yıl da binlerce kişinin katıldığı “Barış Yürüyüşü” (Marş Mira) ile başlatıldı. Çok azının kurtulmayı başardığı Boşnakların acısını, sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıları unutturmamak için düzenlenen 30 kilometrelik Barış Yürüyüşü’ne Türk Kızılay Gençliği de katıldı.
 
Srebrenitsa katliamında hayatını kaybeden binlerce Boşnak’ı unutturmayan Genç Kızılay gönüllüleri acılı ailelere de destek oldu. Genç Kızılay Genel Başkanı Emre Koç ile Kızılay Gönüllü İlişkileri Yönetimi Direktörü Nurdal Durmuş’un eşlik ettiği gönüllüler yürüyüş sonrasında Srebrenitsa'da Potoçari anıt mezarında yıl içinde kimlikleri tespit edilen 33 soykırım kurbanının toprağa verilmesi için düzenlenen cenaze töreni de katılarak şehitler için dua etti.
 
Kızılaycılar, katliamı unutturmayan insanları bir an bile yalnız bırakmadı. Barış yürüyüşü için dünyanın birçok noktasından gelen insanlara yol boyunca ikramlarda bulunan Türk Kızılay, katliamın tanıklarından büyük takdir topladı.
 
Cumhurbaşkanından Kızılaycılara teşekkür
 
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi için Bosna Hersek’e bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile program öncesi bir araya gelme fırsatı bulan Kızılaycılar, Barış Yürüyüşüne katılacak olan Kızılaycılara gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti.