Kızılay’dan Kalır Ailesine Yardım Eli

14/01/2020 PAYLAŞ:   

İhtiyaç sahiplerine ulaşmada çalışmalarını titizlikle yürüten Türk Kızılay, Ankara’nın Sincan ilçesinde yaşam mücadelesi veren Kalır ailesine destek oldu. İhtiyaçları belirleyen Türk Kızılay sosyal hizmet uzmanları, aileye ev eşyası ve gıda yardımında bulundu.
 
İnşaatlarda çalışarak eşinin ve 4 çocuğunun geçimini sağlamaya çalışan ve 2 yıl önce çalıştığı inşaatın iskelesinden düşerek yaralanan Ali Kalır (35), geçirdiği iş kazası sonrasında fiziksel olarak iyileşmesine rağmen %85 zihinsel engelli hale gelmiş bulunuyor. Antidepresan ilaçlar kullanılarak kontrol altında tutulan Kalır, zaman zaman bilinçli olmayarak etrafına zarar veriyor. Durumu öğrenen Türk Kızılay Sosyal Hizmetler Direktörlüğü de aileye sosyal hizmet uzmanlarını yönlendirdi. Sosyal hizmet uzmanları, en büyük istekleri kendilerine ait birer yatak olan evin 4 çocuğu Yusuf, Kübra Nur, Bünyamin ve Abdurrahman’ın bu isteklerine cevap vererek aileye ev eşyası ile temel gıda yardımında bulundu.
 
“Çocuklarımın yüzü güldü”
 
Hiçbir akrabasının ve komşusunun kendileriyle ilgilenmediğini ve ailesinin geçimini sağlamak amacıyla evlere temizliğe gitmeye başladığını anlatan Ali Kalır’ın eşi Özlem Kalır, “Kazadan önce bizim durumumuz çok iyiydi. Eşim işine gidip çalışıyor, kazandığını eve getiriyordu. Ama sonra böyle oldu. Benim evimde olsun olmasın kimsenin kapısına gitmek istemiyorum. Evimde yoksa duruyorum, varsa çocuklara veriyorum, onlara yediriyorum. Bizim çocuklara, ‘Bakın ben gidip geliyorum’ diyorum. Kübra, ‘Anne bizi bırakma, hiçbir yere gitme’ diyor. Ben de, ‘Seni bırakır mıyım kızım? Ben çocukları bırakır mıyım? Bir anne evladını bırakabilir mi hiç?’ diyorum. Sadece 2 tane daire var temizliğe gittiğim. Cumartesi ve Pazar günleri gidiyorum. Gelirken size istediğiniz her şeyi getireceğim diyorum. Eve geldiğimde, ‘Anne nerede?’ diye soruyorlar. Ben de, ‘Bugün olmaz, yarın getireceğim’ diyorum.  Ben böyle çocukları kandırmak zorunda kalıyorum. Türk Kızılay bana ev eşyası getirdiği için çok sevindim. Sayenizde çocuklarımın yüzü güldü. Allah bin kere razı olsun.” dedi.