“Bize Bir Araba Verin Ki Bombalardan Kaçabilelim.”

24/01/2020 PAYLAŞ:   

Enad 17 yaşında, doğuştan görme engelli. Cep telefonu sayesinde hafız olmuş fakat dokuz kez göç etmek zorunda kaldığı savaş yüzünden okula gidememiş.
 
Baba Ahmed, bazen Enad’a  “Allah gözlerini açsın.” diye dua ettiğini söylüyor. Fakat Enad bu duayı, “Gözlerim açılmasın, bu dünyayı görmek istemiyorum. Eğer görürsem bunun hesabını veremem” diye yanıtlıyormuş.
 
Diğer yedi kardeşinden dördü Enad ile aynı kaderi paylaşıyor. Baba Ahmed, savaştan önce güzel bir hayatları olduğunu söylüyor:
 
“2011 yılına kadar Sincar’ın bir köyünde yaşıyordum. Çiftçiydim ve güzel bir hayatımız vardı. Çocuklarım görme engelliydi fakat kendi kurduğumuz düzen içerisinde hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyordum. Sonra savaş başladı ve göç ettik. Şimdiye kadar dokuz yer değiştirdik ve son saldırıda Armanez köyüne yerleştik. Şimdilerde Kızılay’ın verdiği çadırda kalıyoruz.”
 
Enad ve görme engelli dört kardeşi Kızılay’ın sürekli desteklediği bir ailenin parçası. Sevgi Mağazası’ndan ihtiyaçlarını karşılayan Enad, Kızılay ekiplerinin “Bizden bir isteğin var mı?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:


“Bize bir araba verin ki bombalardan kaçabilelim.”