Kurumsal Haberler

Doğu Gutalılara Yönelik Saldırıyı Kınıyoruz

02/04/2018 PAYLAŞ:

Doğu Guda’dan zorunlu tahliye edilenlerin karşılandığı ve ilk etapta ihtiyaçlarının karşılandığı İdlib Ariha bölgesindeki karşılama merkezlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıda masum siviller hayatını kaybetti ve yaralandı. İnsancıl hukukun hiçe sayıldığı, insan haklarının ayakla altına alındığı bu durumu Türk Kızılayı olarak kınıyoruz.
 
Uzun süredir abluka altındaki Doğu Guta’dan binlerce insanın zorunlu tahliyeleri devam ederken gerçekleştirilen saldırıda hedef alınan sivillerin yaşama tutunma ümitleri bir kez daha ellerinden alınmış oldu.
 
Aylardır güvenli gıdaya ulaşamayan, tedavi hizmetlerinden mahrum olan binlerce Doğu Gutalıyı karşılayıp güvenli bölgelere geçişlerinde yardımcı olmak için Türkiye Diyanet Vakfı’nın da desteğiyle kurulan karşılama merkezine yönelik gerçekleştirilen saldırının insan vicdanına onarılmaz yaralar açtığı aşikardır.
 
Saldırıda hayatlarını kaybeden Doğu Gutalı sivillere Allah’tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun derken, yaşanan insanlık dramına dünyanın sessiz kalmaması, bir an önce harekete geçmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırız.
 
Türk Kızılayı