Kurumsal Haberler

Kızılay Toplum Merkezlerinin Bir Yenisi Kayseri’de Açıldı

05/06/2018 PAYLAŞ:

Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından fonlanan ve Kızılay tarafından yürütülen Toplum Merkezi Programı, büyümeye devam ediyor. Şehirlerdeki sığınmacılara ve bölge halkına destek olmaya yönelik hayata geçirilen Toplum Merkezlerinin 15.’sinin açılışı Kayseri’de gerçekleştirildi.
 
Kent merkezlerinde yaşayan sığınmacılar ile bölge halkına yönelik kurulan ve bugüne kadar Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Bağcılar), İstanbul (Sultanbeyli), İzmir,  Kahramanmaraş, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 14 merkezde hizmet veren Kızılay Toplum Merkezlerine Kayseri’de bir yenisi daha eklendi.
 
“Yaklaşık 1.3 milyon yabancıya insani destek veriyoruz”
 
Açılışta yaptığı konuşmada Kızılay’ın insanların yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştığını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Suriye'de Suriye halkı başta olmak üzere insanlık çok ciddi yara aldı. Bu tarifi imkansız kriz ikinci cihan harbinden sonra insanlık tarihinin en büyük krizidir. Sadece fiziksel mekanlar yıkılmadı, masum insanlar hayatını kaybetti. O kadar çok insan hayatını kaybetti ki ölen insanların isimlerinin kayıtlarını tutmakta aciz kalındı. Türkiye'ye can havli ile sığınan, kimyasal silahlardan, tecavüzden kaçan insanlara kapılarımızı sonuna kadar açtık. Bize sığınmış insanları devletimiz koruma altına aldı. Biz kapılarımızı açmamış olsaydık bugün 500 bin değil 1 milyon insan ölecekti. Biz üstümüze düşen insanlık görevimizi yerine getirdik.” dedi.
 
Kızılay olarak yaklaşık 1.3 milyon yabancıya insani destek verdiklerini aktaran Kınık, mültecilere yapılan yardımlarda yabancı ortakların da yer aldığını ifade etti.
 
Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Türkiye Temsilcisi Mette Petersen de Türk Kızılayının yardımları ile birçok Suriyeli savaş mağduruna yardım edildiğini vurguladı.
Açılışa Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ayşegül Genç, Ercan Tan, Sabahattin Tezdiğ, Cengiz Yurdabekçi, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılış töreni öncesinde ise Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i makamlarında ziyaret eden Kızılay heyeti, yerel yöneticilere Kızılay'ın çalışmaları hakkında bilgi vererek, birlikte neler yapılabileceği yönünde görüş alışverişinde bulundu.
Toplum Merkezleri nedir?
 
Kızılay Toplum Merkezleri, 2015'ten bu yana farklı sosyal ve kültürel etkinliklerle geçici barınma merkezleri dışında yaşayan sığınmacılara ve bölge halkına psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve sosyal uyum çalışmaları yürütüyor.