Kurumsal Haberler

Kızılay, Malatya’da Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası Kuracak

08/06/2018 PAYLAŞ:

Kuruluşunun 150. yılını kutlayan Kızılay, tarihinin en önemli yatırımlarından birine imza atıyor. Malatya’da atıl durumda bulunan eski vagon fabrikasının yerine dünyanın en büyük Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası kurulacak.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın Vagon Onarım Fabrikasında ve alanında yapacağı projelerin ön tanıtımını gerçekleştirdiler. Fabrika ve alanını iki ayrı proje ile değerlendirecek olan Kızılay, afet barınma yapı üretiminin yanında lojistik merkezde kuracak ve Malatya sanayicisinin ihracatına katkı sunacak. Kızılay’ın 52 bin metrekarelik alanda hayata geçireceği fabrika, dünyadaki diğer yardım kuruluşlarının da afet barınma ve yerleşim sistemleriyle ilgili ihtiyaçlarını da karşılayacak. Aynı zamanda fabrikada, afet konularında Ar-Ge inovasyon çalışmalarının yapılacağı bir merkez de olacak.
 
“Modern bir fabrikanın temellerini burada yükseltmek istiyoruz”
 
Kızılay’ın özellikle dünyada mazlum ve mağdurlara zamanında yaptığı etkin yardımlarla göz dolduran dünyanın saygın kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, yıllarca atıl vaziyette olan vagon fabrikasının özellikle Malatya’nın cazibe merkezleri programına alınması ile birlikte Türk Kızılayı tarafından “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”na dönüştürüleceğini dile getirdi.
 
Atıl durumdaki fabrikanın Kızılay’ın vizyonu ile hem alanın hem de yakın coğrafyanın ihtiyaç duyduğu modern bir tesise dönüşeceğini ifade eden Tüfenkci, “Modern bir fabrikanın temellerini burada yükseltmek istiyoruz. Burası bizim açımızdan hem ihracat noktasında hem de dışa bağımlılık noktasında aynı zamanda yeni bir modellemeyle ihtiyaç sahiplerinin konut ve barınma ihtiyaçlarının çözüldüğü bir yatırım olacak.” şeklinde konuştu.
 
“1500 kişiye istihdam sağlanacak”
 
Özelleştirme İdaresince atıl durumdaki fabrikanın ihalesinin yapıldığını ve kurum olarak verdikleri teklifin olumlu karşılandığını söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da, teklifin kuruldan onaylanıp resmilik kazanmasının ardından hızlıca yatırıma başlayacaklarına işaret etti. 52 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikanın ilk önce onarımdan geçirilip güçlendirileceğini ifade eden Kınık, fabrikanın içerisinde bir üretim bandı kurulacağını ve afet dönemlerde ihtiyaç duydukları barınma sistemlerini bu merkezde üretileceğine değindi. Tesisin Avrupa ve Ortadoğu'daki en büyük üretim alanı olacağını ifade eden Kınık, toplamda 1500 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
 
"Yer tesliminden 12 ay sonra üretime geçecek"
 
Fabrikanın sadece bir konteyner değil sistem üreteceğini belirten Kınık, “Birlikte yaşama alanlarını, atık su arıtma tesisleriyle, enerjisini üreten tesisleriyle, entegre tesisleriyle planlayacağımız bir yer olacak. Sadece afet dönemlerinde değil kentsel dönüşümlerde de hızlı ve ekonomik konutlar üretebilecek bir tesis olacak. Bu tesisin üreteceği sosyal kamplar olacak. Ülkemiz içinde ve dışında ihtiyaç duyulan kamplar olacak. Ayriyeten Malatya'nın coğrafi konumu nedeniyle Çin'den Londra'ya kadar uzanan ipek yolu üzerinde bu tesisin bulunuyor oluşu hem ihracat noktasında bu bölgeyi daha cazip hale getirecek. Bu fabrika için yer teslimi yapıldıktan sonra 12 ay içerisinde üretime geçecek bir planlamayı bu anlamda tasarladık.” dedi.
 
“Malatya ekonomisine katkı sunulacak”
 
Alana fabrikanın yanında birde Lojsitik Merkez kuracaklarını ve Malatya ekonomisine katkı sunacaklarını ifade eden Kınık, “Lojistik Merkezimizi özellikle bölgemizdeki tarıma dayalı endüstrinin varlığını kıymetlendirecek, dünyaya ulaştırabilecek ve onun saklama ömrünü uzatacak ve nakil sırasındaki kalitesini koruyabilecek standartlarda olacak şekilde düşünüyoruz. Merkez aynı zamanda tekstilimizin de, küçük sanayicimizin de ihtiyaç duyacağı ve bu bölgenin ticaret ve sanayi ürünlerini sadece Malatya'ya değil, buradan özellikle Ortadoğu'ya hızlı bir şekilde pazarlayabileceği bir yatırım olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci'den şimdiye kadar olağanüstü bir destek gördük. Ben hem bir Malatyalı olarak, hem de bir Kızılaycı olarak teşekkürlerimizi arz ediyorum.” diye konuştu.
 
10 Bin Kişilik İftar Sofrası
 
Kızılay, Malatya Valiliği, Göç İdaresi ve Turkcell’in organizesi ile Malatya’da Suriyeli mültecilerin barındığı Beydağı Konteyner Kentte 10 bin kişilik iftar programı düzenlendi. Programa, katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Suriyelerle birlikte iftarını yaptı.
 
Suriye’deki Kamplara Yardım Tırı    
 
Öte yandan Kızılay Malatya Şubesi tarafından toplanan 2 tır dolusu yardım malzemesi de düzenlenen uğurlama programı ile yola çıktı. Anadolu Selçuklu Ocakları Genel Merkezi tarafından Malatya’daki hayırsever vatandaşların desteği ile toplanan gıda ve yaşam malzemeleri Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın’a teslim edildi. 2 tır dolusu yardım malzemesi daha sonra dualarla Suriye’deki kamplara gönderildi.
 
Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı da makamlarında ziyaret eden Kızılay heyeti, yerel yöneticilere Kızılay'ın çalışmaları hakkında bilgi vererek, birlikte neler yapılabileceği yönünde görüş alışverişinde bulundu.