Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Çukurca’daki Okullara “Zeka Oyunları” Sınıfı

11/06/2018 PAYLAŞ:

Çukurca Eğitim Kalitesini Artırma Projesi (ÇEKAP)  kapsamında,  Çukurca’da 8 okulda Kızılay tarafından “Zeka Oyunları” sınıfı açıldı. Projenin önümüzdeki yıl tüm okullarda yaygınlaştırılması planlanıyor.
 
Türk Kızılayı ve Çukurca Kaymakamlığı işbirliği ile yürütülen proje kapsamında hazırlanan sınıfların toplu açılışı Çukurca Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törenle yapıldı. Açılış töreninde konuşan Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş, projenin ilk etabında Harran Üniversitesi’nden gelen uzman eğitimcilerle Çukurca ilçe merkezinde ve köylerinde eğitim veren 76 öğretmene zeka oyunları kursu verildiğini belirtti. Durmuş, “Öğretmenlerimiz eğitimci sertifikalarını aldıktan sonra okullarda zeka oyunları kursları açacağız. Yüzlerce öğrencimiz bu kurslardan yararlanacak” dedi.
 
Törene ayrıca Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, İkinci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, Çukurca İlçe Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, Çukurca İlçe Jandarma Komutanı Uğur Abacı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
Açılışta öğrencilere Kızılay tarafından satranç takımı ve 150 iyilik fikrinin yer aldığı “İyilik Ajandam” kitabı hediye edildi.
 
Kapsamlı eğitimler verildi
 
Zeka oyunları kurslarında öğretmenlere; koridor, abalone, mangala, satranç, hedef 5, reverse, dokuz taş, dama, tangram, hanoi kulesi gibi oyunların eğitimleri verildi. Bu sayede öğrencilerin eğitim-öğretim hayatları zenginleşerek daha verimli bir hale geldi.
Çukurca’da görev yapan gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu ÇEKAP Zeka Oyunları Koordinatörlüğü tarafından zeka oyunları için gerekli olan ihtiyaçlar ve okullardaki fiziksel, donanımsal eksiklikler de tespit edildi.
 
İlçe merkezinde ve köylerinde bulunan bütün okullarda (ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde olmak üzere 12 okul) materyallerin temini, belirlenmesi ve bu okulların içerisinde sınıf oluşturmaya uygun yeri olan 8 okuldu zeka oyunları sınıfı oluşturuldu. Ayrıca bu sınıflara Çukurca’da şehit olan asker ve polislerin isimleri verilerek adlarının yaşatılması planlanıyor.