Kurumsal Haberler

Kızılay, Etiyopyalı İhtiyaç Sahiplerini Unutmadı

11/06/2018 PAYLAŞ:

Ramazan’da 35 ülkede ihityaç sahiplerine yardım eli uzatan Türk Kızılayı, Etiyopya’nın Harar bölgesindeki ihtiyaç sahiplerini de unutmadı. Bölgedeki yardım faaliyetlerine Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Tezdiğ katıldı. Tezdiğ, yolda rastladığı bir yoksula da ayakkabısını hediye etti.
 
Başkent Addis Ababa’ya 370 kilometre mesafede bulunan, halkının önemli bir bölümü yoksul olan Harar bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine Ramazan yardımlarını ulaştırmak için bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren Sabahattin Tezdiğ, ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürdü.
 
Bölgede gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri kapsamında ayakkabısı olmayan, sokakta yaşayan 50 yaşlarında bir yoksula rastlayan Tezdiğ, kendi ayakkabısını yoksul vatandaşa giydirerek görenleri de duygulandırdı. Kendisine yaklaşan bir yabancının kendi elleriyle ayağına ayakkabı giydirmesi karşısında şaşkınlığa uğrayan ve gözleri dolan 50 yaşlarındaki adam ağlamamak için kendini zor tuttu.
 
Bölgeye yardımlar devam edecek
 
Toplam 5 bin kişinin faydalandığı yardımlar sayesinde bölgedeki yoksul halka bir nebze de olsa destek verildiğini belirten Tezdiğ, şunları söyledi:
 
“Türk Kızılayı olarak her yıl Harar halkına Ramazan ve Kurban dönemlerinde yardımda bulunuyoruz. Kendilerini bu yıl da yalnız bırakmadık. Hilal-i Ahmer yani Kızılayımızın Osmanlı döneminde bir şubesi de bulunan bu bölgemizin halkına hem tarihi bağlarımız hem de insanlık vazifemizin gereği yardımda bulunduk. Hayırsever halkımızın yardımları böylece gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmış oldu. Belki de dünyanın en yoksul halkına ev sahipliği yapan bu bölgede yürüttüğümüz faaliyetler sayesinde binlerce insanın hayır duasını almış olduk. Bölgeye yardımlarımız bundan sonra da artarak devam edecek.”
 
Etiyopya temasları kapsamında Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve TİKA Koordinatörü Mehmet Ali Yetiş ile de görüşen Tezdiğ, Kızılay’ın bölgedeki çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.