Kurumsal Haberler

Kızılay 150 Yaşında

12/06/2018 PAYLAŞ:

Kurulduğu 11 Haziran 1868 yılından bu yana bağışçılarından aldığı güç ile milyonlarca insana yardım ulaştıran, onların yaralarını saran Kızılay, 150. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. İstanbul’da düzenlenen etkinlikte Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “150 yıldır bu merhamet çınarı dünyanın neresinde bir insan ıstırabı varsa dindirmek için koşuşturuyor” dedi.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın ev sahipliğinde 150. kuruluş yıl dönümü sebebiyle İstanbul’daki Hilton Bomonti Hotel'de iftar programı düzenlendi. İftar yemeğine sivil toplum kuruluşları, bürokratlar, medya temsilcileri ve Kızılaycılar katıldı.
 
“Kızılay, 150 yıldır iyiliğin ve yardımlaşmanın amiral gemisi”
 
"Bir taraftan savaş bölgelerindeki insanlara yardım ulaştırmak için çalışırken bir taraftan da afetlerin, yoksulluğun, kuraklık gibi doğa kaynaklı sorunların vurmuş olduğu coğrafyalardaki insan acılarını dindirmeye gayret ediyoruz." diyen Kınık, "Kızılay 150 yıldır milletimizin yardımlaşma duygusunu bütün dünyaya paylaşan, iyiliğin, yardımlaşmanın amiral gemisi. Hilal-i Ahmer kurulduğu günden bu yana dünyanın neresinde büyük sıkıntılar varsa orada bulunmuş, o acılarını dindirmek için çaba sarf etmiş. Bugün de Bangladeş’te Arakanlı Müslümanlara, Somali’deki iç çatışmalardan ve yoksulluktan zarar görmüş sivillere, Suriye’nin içerisinde 7 yıldır devam eden acımasız ve gerçekten insanı yok etmeyi hedefleyen çirkin bir savaşa müdahale ediyor. Irak’ta, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, dünyanın çok farklı coğrafyasında, Afrika'nın çok farklı ülkelerinde bugün faaliyetlerimiz var. Bir taraftan insani yardım faaliyetlerimizle, bir taraftan da insani diplomasi faaliyetlerimizle dünyadaki bu çatışmaların oluşturduğu ortamlardan sivillerin etkilenmemesi için elimizden gelen çalışmaları yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
“Merhamet çınarı insan ıstırabını dindirmek için koşuşturuyor”           
 
Uluslararası bir misyon olarak Kızılay’ın dünyanın farklı coğrafyalarında yürütmüş olduğu çalışmalar olduğunu dile getirerek, sadece Ramazanda 10 milyon insana ulaşmak için Kızılay ekiplerinin 4 kıta ve 35 farklı ülkede faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Kızılay, 150 yaşında ve 150 yıldır bu merhamet çınarı dünyanın neresinde bir insan ıstırabı varsa dindirmek için koşuşturuyor. Vazifemiz öncelikle memleketimizde bulunan yoksullara yardımcı olmak, onların yaralarını sarmak, ihtiyaçlarını gidermek, ama bir taraftan da toplumumuzu olağanüstü şartlara yönelik hazırlamak.” dedi.
 
“Uluslararası insani yardım hareketi içerisinde bir model olmaya gayret edeceğiz”
 
Kızılay’ın, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu IFRC’nin de Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu başkanlığını yaptığını hatırlatan Kınık, “Kızılay, 53 ülkenin koordinasyonunu yürütüyor. Bu, aynı zamanda Türkiye’deki yardım modelimizin bu bölgede, Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki ulusal derneklere yaygınlaştırılması için de bize bir fırsat veriyor. Öncelikle modelimizin daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için finansal araçlarımızı ve gelirlerimizi güçlendirmeye çalışacağız. Daha fazla ve eğitilmiş gönüllü ile faaliyetlerimizi sahada yürütmeye çalışacağız. Dünyanın 9 ülkesinde daimi misyonumuz var. Bu sayıyı daha da fazla artıracağız. Uluslararası insani yardım hareketi içerisinde bir model olmaya gayret edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
11 Haziran 2018-11 Haziran 2019 tarihleri arasında devam edecek olan 150. yıl etkinlikleriyle hem yurt içinde hem de yurt dışında milyonlarca insanı yeniden kucaklayacak olan Türk Kızılayı, afet müdahaleden sosyal yardımlara, gençlik hizmetlerinden kan hizmetlerine kadar olan geniş bir yelpazedeki faaliyetlerini kitlelere anlatacak.