Kurumsal Haberler

Kızılay’ın Hilali Sudan’a Uzandı

12/06/2018 PAYLAŞ:

“Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yardımlarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, kara kıta Afrika’ın kalbi Sudan’da da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadı. Yaklaşık 10 bin Sudanlı, Kızılay’ın yardımları sayesinde iftar ve sahur sofrasını hazırladı.
 
Sudan’da gerçekleştirilen yardım dağıtım faaliyetlerine Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç ile Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Abdullah Tatlıcı da eşlik etti. Sudan Kızılayı ile işbirliği içerisinde ihtiyaçları tespit edilen aileler için hazırlanan gıda kolileri, yine işbirliği içerisinde ailelere ulaştırıldı.
 
Yoksul nüfusun yoğunlukta olduğu ülkeye her dönem yardımda bulunan Türk Kızılayı’nı, Ramazan nedeniyle daha coşkulu karşılayan halk, kardeş Sudan halkını bu dönemde de unutmayan Türk halkına dua gönderdi.
 
“Görev değil, mecburiyet”
 
Sudan Kızılayı ve Türk Kızılayı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen yardım çalışmaları sayesinde iftar sofrasına bir tabak yemek koyamayan, sahurunu yapamayan insanların bir kısmına ulaşılmış olduğunu belirten İsmail Hakkı Turunç, “Sudan’da sadece Kızılay olarak biz değil, birçok sivil toplum kuruluşu Ramazan yardımında bulunuyor. Bu sayede yoksul halkın neredeyse tamamına ulaşılması sağlanıyor. Yoksul Sudan halkı ile aşını paylaşan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Kızılay olarak bölgeye yardımlarımız sürecek. Kurban’da da kapsamlı bir çalışmamız olacak. Vekalet sahipleri adına keseceğimiz kurban etlerini yine onbinlerce aileye dağıtacağız” dedi.
 
Kızılay Sudan’da 2 bin kişilik iftar sofrası da kurdu. Hem dağıtım çalışmalarına destek veren, hem de Kızılay iftar sofrasında Sudanlılarla birlikte orucunu açan Türkiye’nin Sudan Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiği için Kızılay’a teşekkür etti.
 
Kızılaycılar, ziyaret kapsamında, Sudan’ın kırsal bölgelerine de gidip, çocuklara bayramlık kıyafet hediye etti.