Kurumsal Haberler

İlk Yardım ve Yol Güvenliği

10/09/2018 PAYLAŞ:

Dünya İlk Yardım Günü, her yıl Eylül ayının ikinci cumartesi günü, ülkelerin kendi koşullarına uygun olarak hazırlanan, ortak ilk yardım mesajlarını içeren, çeşitli kurum, kuruluş ve halkın katılımı ile gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılın teması “İlk Yardım ve Yol Güvenliği” olarak belirlendi.
 
Bir insanın hayatını kurtarmak için en önemli davranışlardan biri olan ilk yardım, eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip olan Kızılay, bu yıl “İlk Yardım ve Yol Güvenliği” temasıyla kutlanan Dünya İlk Yardım Günü’nde farkındalık çalışmaları yaptı. Çalışmalara şubeler de destek verdi.
 
2017 yılı rakamlarına göre Türkiye’de 410 bin 612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7 bin 427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300 bin 383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına bakıldığında yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor.
 
İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor
 
Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı biliniyor. Sonuç olarak başta sürücü, aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması yolda meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor. Aşağıda önerilen basit 10 kuralın uygulanması da kazaların önlenmesini sağlıyor.
 
250 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi 
 
İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Kızılay, o günden bugüne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 250 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. Kızılay’ın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) her yıl 15 milyondan fazla kişiyi hayat kurtarıcı olarak eğitiyor. Kızılay aynı zamanda Küresel İlk Yardım Referans Merkezi ve Avrupa İlk Yardım İşbirliği Ağının Yürütme Komitesinde de yer alıyor.
 
Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Kızılay, Dünya İlk Yardım Gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekiyor.
 
Bu yılki tema kapsamında Kızılay’ın da üyesi olduğu Küresel İlk Yardım Referans Merkezi yol güvenliğini kapsayan 10 basit kural ise şöyle:
 
1.Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde etkisi altında ve yorgunsanız araç kullanmayın.
2.Aracınızda reflektörlü yelek ve üçgen reflektör gibi koruyucu ekipmanlar bulundurun.
3.Aracınızda ilk yardım çantası bulundurun.
4.Aracınızın ve lastiklerinizin düzenli güvenlik kontrolünden geçtiğinden emin olun.
5.Aracınızı çalıştırmadan önce herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.
6.En az 2 saatte bir dinlenin ve iyi olduğunuzdan emin olun.
7.Yol kurallarına uyun, hız limitlerine ve hava koşullarına uygun şekilde aracınızı kullanın.
8.Aracınız park halinde değilse telefonla konuşurken asla araç kullanmayın.
9.Yoldaki potansiyel tehlikelere karşı daima dikkatli olun.
10.Yoldaki uyarı levhaları, trafik ışıkları ve göstergelere uyun.