Kurumsal Haberler

Deniz Harp Okulu’na Özel Kızılay Sergisi

26/10/2018 PAYLAŞ:

Dz.K.K.lığı tarafından Deniz Tıbbı Eğitim ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde 30 ülkeden katılımlarla gerçekleştirilen Uluslararası Deniz Tıbbı Sempozyumu 2018’e özel Kızılay Sergisi hazırlandı.
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Deniz Tıbbı Eğitim ve Araştırma Merkezi (DETAM) Başkanlığı koordinatörlüğünde 22-26 Ekim 2018 tarihleri arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanlığı Yenilevent/İstanbul’da “Uluslararası Deniz Tıbbı Sempozyumu” icra edildi.

DETAM Başkanı Tabip Albay Ali İhsan Günerigök başkanlığında yürütülen sempozyumda deniz harekât tıbbı sahasında özel önem arz eden koruyucu hekimlik, suüstü harbi tıbbı, dalış tıbbı, denizaltı tıbbı, deniz özel harekât tıbbı ve tele-tıp oturumları ile özel çalıştay ve eğitimler icra edilmiştir.

Bu yılki programa özel icra edilen “İnsani Yardım ve Afet Yönetimi” oturumunda Kızılay, AFAD, UMKE ve ABD Deniz Kuvvetleri Küresel Sağlık Angajmanı Birimi tarafından kapsamlı sunumlar paylaşıldı. Ülkemizdeki tüm paydaşların bir araya geldiği bu platformda ülkemizin bu sahadaki faaliyetlerinin kapsamı ve ölçeği konusunda diğer ülkelerin ilgisi ve takdirleri müşahede edildi.

Sempozyum açılış töreni sırasında sempozyum alanında kurulan ve Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can ile Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem açılışını yaptığı Kızılay Sergisi’nde savaş alanında yaralananları hastanelere ulaştıran ve ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi taşıyan Kızılay gemilerinin fotoğrafları yer aldı. Hayırseverlerin desteğiyle yardım çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Genel Sekreter Can, Kızılay’ın her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu söyledi.