Kurumsal Haberler

Kadınlar Kızılay'la Meslek Öğreniyor

30/11/2018 PAYLAŞ:

Türk Kızılay Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi’ndeki kuaförlük, cilt bakım, biçki dikiş ve Türkçe dil kurslarını tamamlayan kadınlara sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Türk Kızılay Ankara Şubesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi, kadınların eğitim ve istihdam olmak üzere toplumsal hayatın her alanında etkin ve güçlü şekilde yer almaları için faaliyetlerini sürdürüyor. Sosyal Hizmet Merkezinde aynı zamanda birey ve ailelerin bilgi, bilinç düzeyleri, toplumsal yaşama katılımlarını artırmaya yönelik eğitim, kültür ve sosyal alanlarda faaliyetler yapılıyor. Böylece vatandaşlar ile sığınmacılar arasında kaynaşma sağlanıyor. Bu yöndeki çalışmalardan biri de kadınların eğitim ve istihdamını arttırmak. Eğitim ve istihdamı arttırmaya yönelik olarak açılan kursları tamamlayan kursiyer kadınlar sertifikalarını Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz’dan aldı. Türk Kızılay Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu’nun ev sahipliği yaptığı törene, Eskişehir Şubesi Başkanı Yüksel Girgin, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu ve kursiyerlerin aileleri katıldı.

“Kadınlar yaşadığı yeri yuvaya çevirme gücüne sahiptir”

Kadınların yaşadığı yeri yuvaya çevirme gücüne sahip olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, “Türk Kızılay nerede mağduriyet ve zorluk varsa orada insanın yanında olmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye’nin en büyük yardım derneği. Dünya maalesef güllük gülistanlık değil. Bazen elimizde olmayan sebeplerle mağduriyetler yaşıyoruz. Sizler insani sebeplerle mağduriyeti yaşadınız. Yaşadıklarınız için üzgünüz. Hayatta ne yaşarsak yaşayalım, biz kadınlar içimizdeki o gücü hissettiğimiz müddetçe yaşadığımız yeri yuvaya çevirme gücüne sahibiz.” dedi.

“Öncelikli amacımız Türkçe”

Üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Kartallıoğlu da, “Sizler Türkçe öğrenmek istediğiniz sürece, Türk dilini sizlere anlatmaya bizler her zaman varız. Türkiye’de olmak, Türkçe öğrenmek için ele geçmez fırsat. Yaşadığımız ülkeye uyum sağlamanız, bizlerin çok önem verdiği bir konu. Öncelikli amacımız Türkçedir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Suriye, Irak ve Yemen uyrukluların da aralarında olduğu Türkçe, kuaförlük, cilt bakım, biçki dikiş kurslarını başarıyla tamamlayan 92 kursiyere sertifikaları verildi.