Kurumsal Haberler

Kızılay Eğitmenlerini Yetiştirmeye Devam Ediyor

03/12/2018 PAYLAŞ:

Türkiye’nin dört bir yanında Kızılaycılık faaliyetlerinin anlatılması için Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi Eğitmen Eğitimi ile yeni eğitmenler yetiştiriliyor.

100 milyona yakın gönüllüsü, 191 ülkedeki varlığı ve yürüttüğü faaliyetler ile dünyadaki en geniş insani yardım ağı olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin bir parçası olarak 150 yıldır faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılay, Kızılaycılık bilincini toplumda yaygınlaştırmak amacı ile de uzman eğitmenleri tarafından şube çalışanı ve gönüllülerine eğitimci eğitimi veriyor. Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi Eğitmen Eğitimi ile eğitmen adayları eğitim becerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak hem teorik hem de uygulamalı tasarlanmış bir eğitim programıyla yetiştiriliyor.

İki Aşamalı Eğitim

Eğitimcilerini özenle hazırlayan Kızılay, yetiştirdiği aday eğitmenlerini iki aşamalı bir eğitim programından geçiriyor.

Düzenlenen eğitim programının ilk bölümü Kızılay ve Kızılhaç Hareketinin tarihçesi, çalışmalara yön gösteren 7 Temel İlke, Kızılay ambleminin anlamı ve önemi, hareketin üç bileşenini oluşturan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile ulusal derneklerin tanınması ve organizasyonel yapıları, insani yardım çalışmalarında uyulması gereken etik kuralların anlatıldığı davranış kuralları ve Kızılay’ın tarihçesi, mevzuatı, yapısı, faaliyetlerinin aktarıldığı konulardan oluşuyor. İkinci bölümde ise yetişkin eğitimi, interaktif eğitim yöntemleri ve eğitim planlaması ile ilgili bilgilerin verildiği Eğitmen Eğitimi bölümü bulunuyor.

Eğitim sonunda ise başarılı olan katılımcılar eğitim programları düzenleyerek Kızılaycılığın anlatılmasına katkı sağlayacak.