Kurumsal Haberler

İlk Kurumsal Kan Bağış Madalyası TBMM’ye

12/02/2019 PAYLAŞ:

2005 yılından bu yana Ulusal Güvenli Kan Temini programını başarıyla gerçekleştiren ve ülkemizin ihtiyacı olan kanın yüzde 86’sını tek başına temin eden Türk Kızılay, en çok kan bağışında bulunan bağışçılarından sonra kan bağışında başarı gösteren kurumlara da madalya vermeye başladı. Bu kapsamda ilk altın madalya alan kurum Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) oldu.
 
Uzun süredir kan bağışı çalışmalarına destek veren TBMM’de bu defa hem kan bağış çalışması hem de ödül töreni düzenlendi. Meclis bahçesinde düzenlenen törene TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, kan bağışı ve Türkök donör etkinliğini organize eden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, çok sayıda Milletvekili ve personel katıldı.
 
TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, TBMM ve Türk Kızılayı iş birliğinde başlatılan kan ve kök hücre bağışı kampanyasına ilişkin, “Çeşitli hastalıklardan muzdarip vatandaşlarımıza deva olacak bu ulvi görev için kampanyanın TBMM'de, milletvekillerimizin öncülüğünde gerçekleştirilmesinin vatandaşlarımız üzerinde olumlu ve teşvik edici etkisinin olacağına inanıyoruz” dedi. Meclisin 2003'ten beri bu konudaki toplumsal duyarlılığa öncü olduğunu belirten Şentop, milletvekilleri ve Meclis çalışanlarının yanı sıra vatandaşlardan Türk Kızılayının kan bağışı kampanyasına destek vermelerini istedi.
 
Kan bağında örnek kurum TBMM
 
Genel Sekreter Hüseyin Can ise, Kızılay’ın 150 yıldan beri insanlığın hizmetinde, hayır ve hasenatta milletle birlikte devletin her zaman yanında olarak görevini ifa ettiğini belirterek, Meclis'te düzenlenen bu kampanyayı çok anlamlı bulduğunu söyledi.  Bireysel olarak yapılan kan bağışlarında belli bir ünite üzerinde kan veren vatandaşlara bronz, gümüş, altın ve platin gibi madalyalar takdim edildiğini anımsatan Can, “Bugün bir ilki gerçekleştiriyoruz; artık kurumlarımıza da ödüller ve plaketler vereceğiz. İlkini, bugüne kadar yaptığı kan bağışlarıyla üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına örnek olan TBMM'ye takdim ediyoruz” dedi.
 
Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Şentop ve Milletvekilleri kan bağışında bulundu ve Türkök kapsamında donör oldu.