Kurumsal Haberler

Türk Kızılay Yemen’de Kalıcı Projeleri Değerlendiriyor

08/03/2019 PAYLAŞ:

Yemen’de gerçekleştirilen yardım çalışmalarını yerinde inceleyen Türk Kızılay’ın üst düzey yöneticileri, Yemen Sağlık Bakanlığı ve Yerel Yardımlar Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelerek yapılan yardımlar ve kalıcı projeler üzerinde görüşmeler gerçekleştirdi.
 
İnsani yardım faaliyetleri için Yemen'de bulunan Türk Kızılay’ın daimi ekibi, ülkedeki Sağlık ve Yerel Yönetim Bakanlığı temsilcileriyle acil ihtiyaçları ve kalıcı projeleri görüştü. Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ve Genel Sekreter Hüseyin Can’ın eşlik ettiği heyet, Aden'de Yemen Sağlık Bakanlığı Vekili Maslah et-Tevali,  Kanserle Mücadele Ulusal Programı Müdürü Cemal Abdulhamid ve Yerel Yönetim Bakanlığı’na bağlı Yemen Yüksek Yardım Komitesi yetkililerinden Nebil el-Hakimi ile bir araya geldi. Al Sadaka Hastanesi onkoloji ve hematoloji bölümüne de giden ve yetkililerden bilgi alan Kızılay heyeti, Aden yetimhanesindeki çocuklarla da bir araya geldi.
 
“Ülkedeki acil ve zorunlu ihtiyaçları ele aldık”
 
Açlık, kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucu mağdur olan Yemen halkına destek olmaya devam ettiklerini belirten Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Toplantılarımızda ülkedeki acil ve zorunlu ihtiyaçları ele aldık. Sağlık Bakanlığı ile bazı şehirlerdeki diyaliz merkezleri ve Aden'deki kanser hastalarının desteklenmesi, ihtiyaç bölgelerinde mobil klinik uygulamasının aktif hale getirilmesi gibi konuları görüştük. Yerel Yönetim Bakanlığına bağlı Yemen Yüksek Yardım Komitesiyle de başta yoksul ailelerle ilgili projeler olmak üzere temel ihtiyaçlar, yarım kalan projelerin tamamlanması ve lise öğrencilerine üniversite eğitimi alabilmeleri için destek verilmesi gibi talepleri konuştuk. Sağlık ve Yerel Yönetim Bakanlığı temsilcilerinin sundukları öneri ve projeleri gelecek günlerde Kızılay yönetimiyle görüşeceğiz.” dedi.

Ailelere Gıda Yardımı Yapıldı

Aden’in kuzeyindeki Dar Saad ilçesi ile batısındaki Bureyka ilçelerinde yaşayan iç göçmen ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi dağıtıldı. 5 yıldır devam eden savaştan dolayı insanların çektikleri sıkıntıların hafiflemesine katkı sunma amacıyla yardımları arttırdıklarını belirten Turunç, 2017 Temmuz ayından bu yana iki buçuk milyondan fazla Yemenliye yardım ulaştırdıklarını kaydetti.