Kurumsal Haberler

Kınık, “Ata Topraklarımızı Desteklemeye Devam Edeceğiz”

14/03/2019 PAYLAŞ:

Moğolistan Savunma Bakanı ve Moğolistan Kızılhaçı Başkanı Nyamaa Enkhbold’la bir araya gelen Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Bizler ata topraklarımız saydığımız Ötüken'i, Moğolistan'ı, Orhun Yazıtlarımızın olduğu o bölgeleri her zaman gönül coğrafyamız olarak kabul ediyoruz. Oradaki kardeşlerimizi de bu anlamda desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.
 
Türk Kızılay Genel Başkanı Genel Başkan Kınık, Moğolistan Savunma Bakanı ve Moğolistan Kızılhaçı Başkanı Nyamaa Enkhbold ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Türkiye-Moğolistan ilişkilerinin hem devletler hem de sivil toplum düzeyinde olumlu şekilde ilerlediğini belirten Kınık, Moğolistan Kızılhaçı ile birlikte yaptıkları çok sayıda proje bulunduğunu söyledi.
 
“Afet risklerinin azaltılması ve ilk yardım eğitimlerimiz olacak”
 
Ramazan aylarındaki gıda dağıtımları ile kış şartlarındaki yardımlara işaret eden Kınık, "Bundan sonra da özellikle afet risklerinin azaltılması, ilk yardım eğitimlerinin verilmesi gibi alanlarda çok sayıda fırsat alanımız var." dedi. İki ülkedeki gençlerin, ortak yaz kamplarında buluştuklarına da değinen Kınık, "Bizler ata topraklarımız saydığımız Ötüken'i, Moğolistan'ı, Orhun Yazıtlarımızın olduğu o bölgeleri her zaman gönül coğrafyamız olarak kabul ediyoruz. Oradaki kardeşlerimizi de bu anlamda desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.
 
“Türk Kızılay’a teşekkürler”
 
Türk Kızılay ile iş birliklerinin bulunduğunu ve bir iki sene önce Moğolistan'da meydana gelen doğal afette Türk Kızılay’ın Moğolistan’a yardım ettiğini hatırlatan Enkhbold ise, Kınık'a ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini ifade etti.
 
Ayrıca bu yıl Moğolistan'daki Kızılhaç Örgütü'nün 80'inci yıl dönümünün kutlandığını anımsatan Enkhbold, bu vesileyle Türk Kızılay’ı Moğolistan'a davet etti.
 
Görüşmede, Moğolistan'ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan da heyete eşlik etti.