Kurumsal Haberler

Mozambik, Zimbabwe ve Malawi’de Çalışmalar Hızlandı

25/03/2019 PAYLAŞ:

Güney Afrika ülkeleri Mozambik, Zimbabwe ve Malawi’de yüzlerce can alan, yüzbinlerce insanı evsiz bırakan IDAI Kasırgasının hemen ardından harekete geçen Türk Kızılay, üç ülkeye de uzman ekiplerini gönderdi. Çalışmalara hızla başlayan Kızılay ekipleri ihtiyaç sahiplerine yardıma başladı.
 
Kızılay’ın ilk ulaştığı ülke Mozambik oldu. Başkent Maputo’da gıda ve hijyen malzemesi temin eden Kızılay ekibi, yardım malzemelerin afetin merkez üssü Beria şehrine ulaştırdı.
 
Diğer taraftan Türkiye’nin bölgeye yardımları da hız kazandı. AFAD koordinasyonunda arama kurtarma çalışmalarına destek verecek 23 kişilik bir ekip, Sağlık Bakanlığı UMKE'den 6, Kızılay'dan 2 ve AKUT'tan 20 kişi olmak üzere 51 kişiden oluşan ekip ve teknik ekipmanları askeri kargo uçağıyla Mozambik’e gönderildi. Uçakta Kızılay tarafından temin edilen hijyen malzemeleri de yer aldı. Ekip ve yardım malzemeleri Beria şehrine ulaştı.
 
Zimbabwe ve Malawi’de de çalışmalar başladı
 
Kasırganın vurduğu Zimbabwe ve Malawi’de çalışmalar hızla başladı. Her iki ülkeye de uzman ekiplerini gönderen Kızılay, ülkelerdeki ulusal derneklerle işbirliği içerisinde hareket ediyor.
 
Güney Malawi’ye ikinci ulaşan uluslararası yardım kuruluşu olan Türk Kızılay, Malawi Kızılhaçı yetkilileriyle birlikte insani yardım malzemelerinin dağıtımı konusunda harekat planı hazırlıyor.