Kurumsal Haberler

Acıpayam'da Yaralar Sarılıyor

25/03/2019 PAYLAŞ:

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen depremin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılay, sabah, öğle ve akşam olmak üzere öğün başına 2500 kişilik yemek ikramında bulunuyor.
 
Acıpayam’daki depremin ardından başta Türk Kızılay ve AFAD olmak üzere devletin tüm kurumları depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu. AFAD tarafından bin 80 çadırın kurulduğu bölgede Türk Kızılay, mobil mutfak aracıyla üç öğün yemek dağıtıyor. Türk Kızılay’ın psikososyal destek çadırında çocuklara ve ailelere destek verilirken, çocukların depremin etkilerinden uzaklaşmaları için uzmanlar eşliğinde oyunlar oynanıyor.
 
“Sabah öğle ve akşam üç öğün 2 bin 500 kişilik yemek çıkıyor”
 
Depremin ardından Valilik, AFAD, Kızılay, kaymakamlık, belediye, jandarma gibi kurumların hemen müdahale ettiğini anlatan Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Burada 12 mahallede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tespit ettiği, oturulması mümkün olmayan tamamen yıkılmış 168 ev var. 161 de orta hasarlı ev mevcut. Hala tespitler devam ediyor. Kurduğumuz aşevi, vatandaşlarımızın hizmetinde. Sabah öğle ve akşam üç öğün 2 bin 500 kişilik yemek çıkıyor. 12 mahalle ile Acıpayam ilçe merkezinde iki meydanda olmak üzere 14 bölgede, üç öğün sabah kahvaltısı ile öğle ve akşam yemekleri vermek suretiyle vatandaşlarımıza gıda yardımları yapıyoruz. AFAD ile çadır ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca psiko-sosyal destek sunuyoruz. Özellikle çocuklar depremden ciddi manada psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. Onlara ve değişik yaş grubundaki insanlara psikolojik destek veriyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Vatandaşlar evlerine girene kadar Kızılay hizmet vermeye devam edecek”
 
Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ile birlikte Yeşildere, Yeniköy, Ucarı, Karahüyük, Apa, Oğuz mahallelerini gezerek çadırda kalan vatandaşlarla görüşen Turunç, “Yaklaşık 300 ev içerisine girilemez durumda. Bu vatandaşlar evlerine girene, evlerine kavuşana kadar Kızılay, ekip olarak burada hizmet vermeye devam edecek. 56 arkadaşımız var. Nöbetleşe değişiyorlar arkadaşlar, İzmir'den, Aydın'dan, Ankara'da geliyorlar.” diye konuştu.