Kurumsal Haberler

Kızılay İdlib’e Acil Barınma Evleri Kuracak

22/01/2020 PAYLAŞ:   

Çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü Suriye’nin İdlib kentinde, Türk Kızılay tarafından hayata geçirilen “Acil Konaklama Evleri Projesi” binlerce İdlibliye umut olacak. Türk Kızılay, sınırdaki güvenli bölgelerde yapımına başlayacağı 30 metrekarelik evler için tüm hayırseverlerden destek bekliyor.
 
Yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalan İdlibli ihtiyaç sahipleri için Suriye tarafında boş alanlara çadır kamplar kuruldu. 12 Ocak'ta ilan edilen ateşkese rağmen yaşanan yoğun saldırılar altında yaşam mücadelesi veren ve Türkiye sınırına hareket eden binlerce sivile yardım için, AFAD ve Kızılay da sınırda önlem aldı. Canını kurtarma uğruna her şeylerini geride bırakan yüzbinlerce insan ise, buldukları bir zeytin ağacının dibinde yaşam mücadelesi veriyor.
 
İdlib’de kısıtlı imkânlara sahip, derme çatma brandalarda, kamplarda, zeytin ağaçları altında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla harekete geçen Türk Kızılay da 30 metrekare kullanım alanına sahip, içerisinde tuvalet, banyo ve mutfak bulunan ve su gideri tesisatı da olan 1+1 İdlib Acil Konaklama Evleri inşa etmeye başlayacak.
 
“İlk etapta bin ev yapılacak”
 
İdlip bölgesindeki sivillere yönelik yeni yardım kampanyasını değerlendiren Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Mayıs ayından bugüne kadar sınır bölgemize 1 milyon insan sığındı. Kasım ayından bu yana gelenler ise 400 bini buldu. Bu insanların 50 bini şu an açıkta. Camiler ve okullar dışında sığınacak bir yerleri bulunmuyor. Biz bu insanlara ilk etapta 2500 adet çadır yardımında bulunduk. Bu çadırlar yaklaşık 15.000 insanı barındırıyor. Ancak insanların biraz daha aidiyet duygularının olmasını sağlamak amacıyla İdlib’te briket evler adını verdiğimiz bir proje başlattık. Bu kalıcı evler 30 m² ve içerisinde banyosu, tuvaleti, mutfağı ve yatak odası bulunuyor. İlk etapta 1000 evden oluşan bir briket köy yapmaya karar verdik. Şu anda Cumhurbaşkanımız da idlib ile yakından alakadar oluyor. Zaten bu briket ev talimatını da kendisi vermişti. Bu evlerin en büyük avantajı hızlı bir şekilde kuruluyor olması. Bizler de bölgeye cihaz ve ekipmanları ulaştırdık. Yaklaşık 2-3 hafta içerisinde evler ilk sahiplerine ulaştırılacak. Bunu yanı sıra bölgede bir altyapı, su kuyusu, okul ve sağlık ocağı çalışmalarımız sürüyor.” dedi.
 
İhtiyaç Sahiplerine Çatı Olun
 
Türk Kızılay aracılığıyla İdlib’deki yardıma muhtaç insanlara destek olmak isteyen hayırseverler, 3.000₺ ile bir konaklama evi bağışlayarak veya istediği tutarda katkıda bulunarak ihtiyaç sahiplerine çatı olabiliyor. Hayırseverler, www.kizilay.org.tr adresinde yer alan “Acil Barınma Evi Projesi” başlığı altında bağış yapabiliyor. Banka yoluyla bağış yapmak isteyen hayırseverlerin ise, bağış için “İdlib Ev” açıklamasını ekletmesi gerekiyor.
 
Acil konaklama evlerini kurmak için gereken malzeme içeriği ve maliyet listesi ise şöyle:
 

Malzeme Listesi Miktar Birim Fiyatı Toplam TL
Duvar 75 ₺13 ₺975,00
Taban Beton Dökümü 30 ₺10 ₺300,00
Çadır 46 ₺6 ₺235,00
Çatı Profil 4 ₺35 ₺140,00
PVC Kapı 3 ₺140 ₺420,00
PVC Pencere 2 ₺140 ₺280,00
Depo (800 LT - 1,5 mm) 1 ₺240 ₺240,00
Tesisat (Tuvalet/Banyo/Mutfak İçin Temiz ve Pis Su Gideri) 1 ₺190 ₺190,00
Montaj (Tuvalet Taşı - Mutfak Evye - Lavabo Muslukları) 1 ₺120 ₺120,00
Yapılacak Evlere Ortak Kullanım İçin Mıcır ve Yol 1 ₺60 ₺60,00
Yapılacak Evlere Ortak Pis Su Gideri 1 ₺40 ₺40,00
TOPLAM     ₺3.000,00


Acil İhtiyaçlar Karşılanıyor
 
Güvenli alanlara göç eden Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu çadır, erzak, ısınma ve hijyen malzemelerini ulaştıran Kızılay ekipleri, giyim malzemesi gereksinimlerini de bölgedeki Türk Kızılay Sevgi Mağazaları aracılığıyla gideriyor. Türk Kızılay yöneticileri de bölgeye gelerek çalışmalara destek oluyor. Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Kızılay ekipleriyle birlikte İdlibli ailelere gıda ve giyim malzemesi ulaştırdı. Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’nün de eşlik ettiği programda soğuk ve çamurun esir aldığı kampta çocukları için ısınma ve yeterli besin temin edemeyen Süleyman ailesine Türk Kızılay ulaştı.
 

İdlib Acil Konaklama Evleri

Bağış yap