Kurumsal Haberler

Depremzede Çölyak Hastalarının Yemeği Kızılay’dan

10/02/2020 PAYLAŞ:   

Elazığ depreminin yaralarını sarmak için gece gündüz çalışan Kızılay ekipleri, afetzedelere ihtiyaç malzemesi desteğinin yanı sıra sıcak yemek ikramında bulunurken çölyak hastaları için de ayrı bir aşevi kurdu.
 
Deprem sebebiyle yıkılan veya ağır hasar alan evlerine gidemeyen vatandaşlar çadırlarda, yurtlarda ve spor salonlarında misafir edilirken Türk Kızılay da depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Düzenli olarak günde 3 öğün sıcak yemek ikramı yapan Kızılay ekipleri, gluten hassasiyeti bulunan çölyak hastalarına da ayrı yemek hazırlıyor. Elazığ’daki Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği’ne destek olan Kızılay, derneğin bulunduğu merkezdeki aşevinin mutfak malzemelerini temin etti. İhtiyaç duyulan gıda malzemelerini de derneğe ulaştırmaya devam eden Kızılay, diyetisyen ve aşçı gibi personellerin de aşevinde bulunmasını sağlıyor. Çölyak hastaları için aşevinde günde üç öğün sıcak yemek hazırlanırken, ihtiyaç duyulan diğer gıda malzemeleri de ailelere veriliyor.
 
Kızılay’ın oluşturduğu bu farkındalık dolayısıyla memnuniyetini dile getiren çölyak hastası Gülbin Yaşar, “Deprem yüzünden çok sıkıntılar çekiyoruz. Bu etkinlik çok güzel Allah razı olsun” diye konuştu. Bir başka depremzede Songül Erdoğan ise, “İyi ki varlar, iyi ki böyle bir hizmette bulunuyorlar” dedi.