Kurumsal Haberler

Türk Kızılay ve Katar Kızılayı’ndan Sudan’a Salgın Desteği

17/06/2020 PAYLAŞ:   

Koronavirüse karşı mücadele dünya çapında devam ederken Türk Kızılay ve Katar Kızılayı Sudan Kızılayı ile iş birliğine giderek anlamlı bir yardımlaşma örneği sergiledi. İş birliği kapsamında salgınla mücadelede Sudan Kızılayı’na malzeme temin edilecek.
 
Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısının 8 milyonu aşması ve hayatını kaybedenlerin sayısının 500 bine yaklaşması salgınla mücadelede ulusal yardım derneklerini daha etkin çalışmaya ve insanları bilinçlendirmeye sevk etti. Tüm dünyada Kızılay ve Kızılhaç dernekleri maske üretiminden hijyen seti dağıtımına kadar çeşitli faaliyetleri sürdürürken Türk Kızılay ve Katar Kızılayı, salgınla mücadelede yeterli finansal sermayesi olmayan Sudan Kızılayı ile iş birliği yaparak önemli bir yardımlaşma örneği sergiledi.
 
1.2 Milyon Dolar değerinde ortak bir insani yardım operasyonu başlatan iş birliği protokolü kapsamında Katar Kızılayı tarafından finanse edilecek tıbbi malzemelerin temini ve dağıtımı Türk Kızılay tarafından gerçekleştirilecek ve Sudan Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
Online olarak gerçekleştirilen protokolün imza törenine katılan Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Katar Kızılayı Genel Sekreteri Ali Bin Hassan Al-Hammadi ve Sudan Kızılayı Genel Sekreteri Dr. Afaf Ahmad Yahya iş birliği ve dayanışma mesajlarını yineledi.