Kurumsal Haberler

Kızılay Çalışanının Kök Hücre Bağışı Umut Oldu

18/06/2020 PAYLAŞ:   

12 yıldır Kızılay’da kan alma uzmanı olarak çalışan Yasemin Emir’in 5 yıl önce Antalya’da verdiği kan, ilik nakli bekleyen bir hasta çocuğa umut oldu. Kan vererek kök hücre bağışçısı olan Yasemin Hemşire, genlerinin uyum göstermesiyle büyük mutluluk yaşadı.
 
Antalya'da 5 yıl kadar önce kan vererek kök hücre bağışçısı olan Kızılay’da görevli hemşire Yasemin Emir, genlerinin uyum sağladığı ilik nakli bekleyen çocuğa umut ışığı olmanın sevincini yaşıyor. 12 yıldır Türk Kızılay’da kan alma uzmanı olarak çalışan Yasemin Hemşire 2015 yılında Sağlık Bakanlığının kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için hayata geçirdiği TÜRKÖK Projesi kapsamında kök hücre bağışçısı olmuştu. İyi haber tam 5 yıl sonra geldi. Bağışının kök hücreyle tedavi edilmeyi bekleyen küçük bir çocuğun genleriyle eşleştiğini öğrenen Yasemin Hemşire, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Adem Tolunay Kan Hastalıkları ve Talasemi Merkezine gelerek kök hücre bağışında bulundu.
 
“Genetik ikizim küçük bir çocuk”
 
Kök hücre bağışı esnasında büyük bir mutluluk ve heyecan yaşayan Yasemin Hemşire, “TÜRKÖK Projesi başladığında ilk bağışçılardan birisiydim. O zaman kan vermiş, kaydımı yaptırmıştım. 5 yıl sonra ise eşleşme haberi geldi. O kadar heyecanlandım ki iyi ki o gün o kanı vermişim. Genetik ikizim küçük bir çocuk, kim olduğunu ya da nerede yaşadığını bilmiyorum. Sadece onun hayatının devam etmesi için küçücük bir şey yapıyorum” dedi.
 
TÜRKÖK Projesi ile ülke çapında 700 binden fazla bağışçıya ulaştıklarını anlatan  
Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Tufan Ertop ise, "Sahada tüm gücümüzle gönüllü bağışçılarımızdan kök hücre bağışları alıyoruz. Günün birinde eşleşecek olurlarsa irtibata geçip gerekli prosedürleri yürütüyoruz” şeklinde konuştu.