Kurumsal Haberler

Kızılay Ayasofya’da Kılınan Cuma Namazı’nda Görevdeydi

24/07/2020 PAYLAŞ:   

İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya’nın 86 yıl sonra tekrar camiye dönüştürülmesi tüm Türkiye tarafından coşkuyla karşılanırken Türk Kızılay ekipleri de vatandaşların bu coşkusuna ortak oldu. Cuma namazı kılmak için gelen halka ikramlık dağıtan Kızılay yüzleri gülümsetti.
 
İstanbul’un 1453 yılında fethedilmesinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya, 1934 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştı. Danıştay’ın, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasına dair Bakanlar Kurulu kararını kaldırması ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayınladığı kararnameyle Ayasofya’nın cami olarak kullanılması kamuoyuna duyuruldu. Kararın ardından da Ayasofya-i Kebir Camii bugünkü Cuma Namazı ile birlikte tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı. Ayasofya-i Kebir Camii’ne namaz kılabilmek için gelen yaklaşık 350 bin vatandaş içinse Türk Kızılay ekipleri seferber oldu.
 
“Bu kapı tüm insanlığa kıyamete dek açık olacaktır”
 
Ayasofya-i Kebir Camii’nin açılış sevincine ortak olmak amacıyla gelen vatandaşlara eşlik eden Kızılaycılar su, meyve suyu, çeşitli ikramlıklar ile maske ve dezenfektan dağıtımı gerçekleştirdi. Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı Cuma Namazı büyük bir coşkuyla eda edildi. Ayasofya-i Kebir Camii’nin açılışına dair Twitter hesabından açıklama yapan Kınık, “Birlik anahtarı ile girilen barış yurdunun bu kapısı tüm insanlığa kıyamete dek açık olacaktır” dedi.