Ankara Şubesi'nden Sığınmacılara Eğitim Merkezi

09/11/2018 PAYLAŞ:

Ankara’da sığınmacılara yönelik projelerden birisi daha hayata geçirildi. Türk Kızılay Ankara Şubesi’nin yaptırdığı Tepebaşı Eğitim Merkezi kapılarını açtı. Eğitim Merkezi’nde, çoğunluğu dul ve yetimlerden oluşan Iraklı Türkmenlere Türkçe, okuma ve yazma kursları verilecek.

Ankara, sığınmacılara yönelik eğitim faaliyetleri, yönlendirme hizmetleri, geçim kaynağını geliştirme çalışmaları, beslenme, sağlık hizmetleri, sosyal etkinlikler, savunuculuk, koruma faaliyetleri ve sosyal uyuma yönelik gibi çalışmaların yürütüldüğü eğitim merkezlerinden birisine daha kavuştu. Türk Kızılay Ankara Şubesi tarafından, Keçiören’de hayata geçirilen Tepebaşı Eğitim Merkezi kapılarını faydalanıcılarına açtı. Türk Kızılay Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ev sahipliğindeki eğitim merkezi açılışına, Osmanlı Türkmenleri Yaşatma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şafak Soy ve çok sayıda davetli katıldı.

“Kırmızı ve beyaz bayraklarımız dünyanın dört bir tarafında dalgalanmakta”

Kırmızı, beyaz, al ve ak bayraklarımızın Dünya’nın dört bir tarafında dalgalandığını söyleyen Türk Kızılay Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, “Milletimizin elini her zaman onların üzerinde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Bu yıl Kızılay’ın kuruluşunun 150 yılı. Türk Kızılay, şu anda Dünya’daki Kızılay ve Kızılhaç dernekleri arasında ilk üçe oturmuş durumda. Kırmızı ve beyaz bayraklarımız dünyanın dört bir tarafında dalgalanmakta. Biz burada en büyük gücü milletimizden ve devletimizden alıyoruz.” ifadesinde bulundu.

Tepebaşı Eğitim Merkezi’nin Hizmetleri Nelerdir?

Ankara’nın üçüncüsüne kavuştuğu eğitim merkezinde koruma, psikososyal destek, sağlık, geçim kaynağını geliştirme ve sosyal uyum gibi programlar uygulanıyor. Koruma programıyla, insani kriz içeren durumlarda kişilere, gruplara yönelik şiddet, zorlama ve istismar ele alınıyor. Psikososyal destek ve sağlık programı kapsamında ise faydalanıcılara, sosyal işlevselliklerini yeniden kazanmaları, sığınmacı nüfusun göç sonrası yaşanması muhtemel olumsuz psikolojik etkilerle başa çıkma mekanizmaları güçlendirilip, eski yaşantıya dönmelerine destek veriliyor. 30 kişilik gruplar halinde Telafer’den gelen kadınlara Türkçe, okuma ve yazma kursları veriliyor.  

Kurslar ve Etkinlikler 

Eğitim evinde faydalanıcılara yönelik uygulanan programlardan birisi de geçim kaynağını geliştirme. Yararlanıcılarının yaşam becerilerini geliştirebilmeleri için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenleniyor. Kurslara ek olarak, yararlanıcıların istihdamlarının kolaylaştırılması ve iş gücüne katılabilmeleri için de hizmet sağlanıyor. Geçim kaynağını geliştirme programı içinde; işe yönlendirme, meslek edindirme, mesleki ve beceri arttırma kursları bulunuyor.

Sosyal Uyum

Merkezde uygulanan programlardan birisi de sosyal uyum. Program dahilinde sportif faaliyetler, kültürel aktiviteler, sanatsal eğitimler, gönüllülük faaliyetleri, empatinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, broşür, video, seminer gibi farklı kaynaklarla vatandaşın ve göçmen topluluğun bilgilendirilmesi gibi çalışmalar yer alıyor.