Kastamonu Şubesi’nden Şehit Babasına Babalar Günü Sürprizi

23/06/2020 PAYLAŞ:   

29 yıl önce Van’da şehit düşen oğlunun mezarını yalnız bırakmayarak köyde tek başına kalan 87 yaşındaki şehit babası Sadık Tokat’ın Babalar Günü’nü ilk kutlayan Türk Kızılay Kastamonu Şubesi oldu.
 
1993 yılında Van’da vatani görevini yaparken teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Sabahattin Tokat’ın Kastamonu’nun Araç ilçesi Avlacık köyünde yaşayan 87 yaşındaki babası Sadık Tokat’ın 64 yıllık evlilik hayatındaki ilk babalar gününü Türk Kızılay ekipleri kutladı. Şehir merkezindeki şehitliğin çok uzak olması sebebiyle oğlunun naaşını evlerinin bahçesine defnettiren baba Sadık Tokat, Ocak ayında da eşini kaybetti. Vasiyeti üzerine eşini de oğlunun yanına defneden Sadık Tokat tüm ısrarlara rağmen şehre taşınmayarak köyde tek başına yaşamaya devam etti. Durumu öğrenen Türk Kızılay Kastamonu Şubesi ekipleri harekete geçerek bir pasta eşliğinde Sadık Tokat’ın Babalar Günü’nü kutladı.
 
“Daha önce hiç Babalar Günü’mü kutlayan olmadı”
 
Baba olmasının üzerinden 63 yıl geçmesine rağmen ilk kez Babalar Günü’nün kutlandığını belirten Sadık Tokat, “İlk kez siz kutluyorsunuz. Şimdiye kadar Babalar Günü’mü kutlayanı işitmedim” dedi. Türk Kızılay Kastamonu Şubesi Başkanı Av. Akif Güzel ise, Sadık Tokat’ın 29 yıldır şehit oğlunu yalnız bırakmamak için köyden ayrılmadığını belirterek, “Bugün, Kızılay Kastamonu Şubesi olarak Babalar Günü hasebiyle Araç’ın Avlacık köyünde yaşayan ve şehit oğlunun mezarı bu köyde olduğu için köyünü terk etmeyen, 29 yıldır oğlunun başından ayrılmayan Sadık amcamızı ziyarete geldik. Kendisinin hem Babalar Günü’nü kutlamak hem de hayır duasını alıp şehit oğlunu ziyaret etmek amacıyla bugün buradayız” şeklinde konuştu.